Translate:
Dubai
28. veebruar - 7. märts 2018



Meie lennuk maandus Dubais hilisel õhtutunnil ning kui jõudsime Palmisaarel (Palm Jumeirah) asuvasse hotelli, hakkas väljas juba pimenduma. Oma hotellituppa jõudes tabas meid aga tõeline üllatus kui rõdule jõudsime. Nimelt paistis sealt tõeliselt lummav vaatepilt üle lahe Marina linnajaole. Üksteise kõrval tihedalt reas värviliste tuledega kaunistatud pilvelõhkujad mille siluetid peegeldusid merevees. See vaatepilt oli tõeliselt võimas.
Järgmisel hommikul saime lähemalt uurida meie hotelli ümbrust ja teha Palmisaarel väike ringkäik. Esimene asi, mis silma paistis, et kõikjal Dubais käis meeletu ehitus. Kuhu poole ka ei vaataks – igalt poolt paistis paar-kolm ehituskraanat. Dubais ehitatakse ka juurde uusi palmisaari. Nägime ka oma hotelli aknast kuidas nii päeval kui öösel laaditi lähedal olevast sadamast suuri kive pargastele. Kui koorem peal, sõitis pargas avamerele ning tuli mõna aja pärast jälle tühjalt tagasi. Eks see palmisaarte tegemine niimoodi käibki, et mere põhja täidetakse kividega ja siis pumbatakse merepõhjast liiva kivide vahele.
Samal päeval tegime ka väikese ringreisi Palmisaarel. Ma olin eelnevalt ette kujutanud et Palmisaar on selline rohelusse uppuv oaas kest merd. Tegelikkuses on aga nii, et Palmisaar on villasid ja hotelle tihedalt täis ehitatud. Kusjuures hotellide juures ei ole sellised promenaade, kus turistid jalutaksid ja suveõhtut naudiksid. Ju siis on sealne maapind niivõrd väärtuslik et promenaadide jaoks seda lihtsalt ei jagu.
Image
Esimene vaade hotelli rõdult
Esimene vaade hotelli rõdult
Image
Bassein hotelli siseõues
Bassein hotelli siseõues
Image
Hotelli siseõu
Hotelli siseõu
Image
Palmisaarele kerkivad uued hotellid
Palmisaarele kerkivad uued hotellid


Image
Sissesõit Palmisaarele
Sissesõit Palmisaarele
Image
Uued hotellid Palmisaarel
Uued hotellid Palmisaarel
Image
Palmisaare kuulsaim ehitis - Atlantis hotell
Palmisaare kuulsaim ehitis - Atlantis hotell
Image
Kivide vedamine uute palmisaarte ehitamiseks
Kivide vedamine uute palmisaarte ehitamiseks

Maailma kõrgeim hoone Burj Khalifah on kahtlemata üks Dubai visiitkaarte. Otsustasime Burj Khalifah külastamise pääsmed varakult internetist ära osta, et vältida mitmetunnilist järjekorras seismist. Ootasin Burj Khalifah külastamise päeva suure huviga, kuid õnnetuseks juhtus see päev olema üsna udune. Kuid kui jõudsime liftiga 148. korrusele, siis sealt avanev vaade oli tõesti lummav. Seal saab minna ka avatud terassile, kust siis on võimalik ümbritsevat vaadet imetleda. Need kesklinna pilvelõhkuja mis tänavalt vaadatuna olid meeletult kõrged, paistsid vaateplatvormilt nagu väikesed nukumajad.
Selliselt kõrguselt paistab hästi välja kuivõrd eriline on Dubai. Linn paikneb mitmekümne kilomeetri ulatuses mööda rannikut. Aga kõrbe suunas on linn üsna kitsas. Nii tundugi Burj Khalifah vaateplatvormilt vaadatuna, nagu hakkaks kõrb kohe pilvelõhkujate tagant. Vaateplatvormilt oli hästi näha Dubai rannikule rajatud maailma saarestik (The World Islands). Kahju, et see projekt pooleli jäi. Kui see projekt oleks valmis saanud, siis oleks rannikust 4 km kaugusele tekkinud maailma kaarti kujutav saarestik. Seni on valmis saadud hulk võikeseid saari, mille kontuuridest võib juba maailma kaarti aimata.
Image
Pilvelõhkujad Marina linnaosas
Pilvelõhkujad Marina linnaosas
Image
Maailma kõrgeim hoone - Burj Khalifa
Maailma kõrgeim hoone - Burj Khalifa
Image
Kohe peale kõrghooneid algab kõrb
Kohe peale kõrghooneid algab kõrb
Image
Õhtu Marina linnaosas
Õhtu Marina linnaosas

Burj Khalifah ees on avar väljak koos suure basseiniga. Õhtuti koguneb väljakule palju inimesi, et osa saada imelisest Burj Khalifah valgusmängust ja sellele järgnevast purskkaevude etendusest. Show alguses tekivad Burj Khalifah fassaadile paigutajatud tuhandetest erivärvilistest tuledest erinevad mustrid, mis siis muusika taktis muutuvad. Seejärel kerkivad basseini veest nagu võluväel välja purskkaevude torud ning algab imeline purskkaevude etendus. Muusika saatel moodustavad valgustatud veejoad erinevaid kujundeid justkui tantsiksid nad hoogsat idamaa tantsu. Eriti efektne on etenduse lõpp, kui veejoad paiskuvad kuni 70 meetri kõrgusele.
Burj Khalifah valgusshow
Purskaevud Burj Khalifah esisel väljakul

Miracle Garden
Uurisime meie hotelli personali käest, et milliseid vaatamisväärsusi nad soovitavad Duibais olles külastada. Nende esimene soovitus oli, et kindlasti tuleks ära Miracle Gardenis. Guugeldades saime teada, et see on Palmisaarest umbes 20 kilomeetrit eemal asuv kõrbesse ehitatud lilleaed. Otsustasime ka seda vaatama minna. Tõsi, mul oli selle lilleaia suhtes algul väike eelarvamus, et mis seal siis ikka nii väga teismoodi on võrreldes seni nähtud lilleaedadega. Aga kohale jõudes selgus, et see aed on tõesti oma nime väärt- ta on tõesti imeline aed keset kõrbe. Miracle Gardeni kõrge väravaga aiast sisse minnes tabab külastajaid tõeline üllatus – avarad alleed, mille ääres õitsesid miljonid erivärvilised lilled. Mitmed majad olid täienisti lillelaibaga kaetud. Lisaks veel hulk lilledega kaetud suuremaid ja väiksemaid skulptuure. Ja milline meeldiv lillelõhn seal jalutades oli!.
Image
Miracle Gardeni peatänav
Miracle Gardeni peatänav
Image
Unistuste maja Miracle Gardeni
Unistuste maja Miracle Gardeni
Image
Ka Emirates lennuk on kaetud lillevaibaga
Ka Emirates lennuk on kaetud lillevaibaga
Image
Grupipilt Miracle Gardenis
Grupipilt Miracle Gardenis

Aia võimsaim vaade oli ehk hiigelsuure reisilennuki A380 makett, mis oli tervenisti lilledega kaetud! See lilledega kaetud reisilennuk on kantud ka Guinnessi rekordite raamatusse kui maailma suurim lilleinstallatsioon. Lennuki makett on 24 meetrit kõrge ning seda kaunistavad enam kui pool miljonit lilleõit. Kui seal mööda neid imetlusväärseid vaateid nautides Miracle Gardenis kõndisin, siis arutles, et kuidas see lilleaed küll suudab taluda suvekuudel seal olevat enam kui 40 kraadilist kuumust. Nagu hiljem selgus, ongi Miracle Garden avatud vaid kevadperioodil.

Araabia turul
Kui juba oled kord Dubaisse sattunud, siis tuleks kindlasti ära käia ka tõelisel araabia turul. Euroopalikus Dubais sellist traditsioonilist araabia eluolu eriti ei näe. Nii otsustasime ühel päeval ära käia kuulsal Bastakiya turul, mis asus 30 km Palmisaarest eemal. Juba poolel teel on tunda, et euroopalik linnapilt hakkab asenduma araabia linnaga. Uhked pilvelõhkujad olid asendunud kollakate madalate majadega. Mitmetasandiliste teede asemel olid kitsad tänavad, kus sagisid ringi traditsioonilises araabia riietuses mehed.
Bastakiya linnajagu võttis meid vastu meeletu ummikuga. Kaardi järgi pidi turu lähedal olema suur autoparkla. Sinna jõudes selgus, et parkla plats oli üles kaevatud ning sinna hakatakse mingit maja ehitama. Nii ei jäänudki meil muud üle kui pidime paar kilomeetrit tagasi sõitma, et saaks auto ära parkida. Aga eks see olnud ka omamoodi kasuks, jalgsi turule kõndides nägime kogu seda elu, mis ühe tõelise araabia turu ümber valitses.
Kui juba araabia turule satud, siis peaks ka kindlasti üks tõsisem ost ära tegema, et saaks ka näha kuidas see kauplemine araabia turul ikka käib. Nii saigi üks ilus rannakleit välja valitud ja alustatud kauplemist. Esialgne hind, mida kaupmees ütles, oli tõesti jahmatav. Ma teadsin, et esmane hind, millega kauplemist alustatakse, on tavaliselt neli korda suurem, kui ostetav asi väärt on. Nii saigi kaubeldud ja hind kukkus peagi poole peale. Kuna me ei olnud kas selle hinnaga rahul siis sai kaup tagasi pandud ja sätitud end minema. Seepeale kaupmees kiitis veelkord kleidi kvaliteeti ja tegi uue pakkumise, mis tundus juba mõistlik olema. Tegin siis oma viimase hinnapakkumise mis oli veel kümmekond dirhamit odavam. Seepeale võis kaupmehe näoilmest välja lugeda, et sellise hinnaga müües ei saa ta küll mingit kasumit. Aga kuna me oleme juba nii kaua kaubelnud ja me oleme nii erilised ja kauged külalised siis, olgugi, et raske südamega, on ta selle hinnaga nõus. Saime siis oma ostu tehtud ja olime isegi natuke enda peale uhked, et kauplemise ja tingimisega nii kenasti hakkama saime. Kuid turult välja tulles nägime ühes putkas rippumas samasugust rannakleiti, millel oli küljes küll märksa odavam hinnasilt. Aga kui arvestada, et kulutatud raha eest saime ka osa ka tõelisest idamaisest kauplemisest, siis olime oma ostuga igati rahul.
Image
Teel araabia turule
Teel araabia turule
Image
Turu sissekäik
Turu sissekäik
Image
Vürtside lett turul
Vürtside lett turul
Image
Bastakiya linnajaos turistide vedu kanali teisele kaldale
Bastakiya linnajaos turistide vedu kanali teisele kaldale

Abu Dhabi
Abu Dhabi on Emiraatide pealinn ning see asub Dubaist umbes 100 km eemal. Kui olime Dubaist välja sõitnud algas õige pea tõeline tööstusmaastik - kümmekond kilomeetrit suuri korstnaid ja kõrgepinge liine. Kuna sealsel teed on esmaklassilised, siis möödus ka sõit Dubai ja Abu Dhabi vahel kulges üsna kiiresti. Ma küll lootsin, et kuskil keskel kahe linna vahel läbime ka suure ja inimtühja kõrbe. Aga sellist suur kõrbe seal enam ei olnud. Kogu tee ulatuses oli inimasustus või siis datlipalmide salud. Abu Dhabi jõudes hakkas kohe silma suursugune Sheikh Zayed mošee. See ei ole vana ajalooline mošee vaid on paarkümmend aastat tagasi ehitatud. Mošee külastamine on turistidele tasuta, küll aga peab mošeesse sisenemisel täitma kindlaid riietumise reegleid. Meestel on kohustuseks vaid pikad püksid kusjuures t-särk on täiesti OK. Kellel pikki pükse jalas ei olnud, sai sealt laenutada pikad mustad dressipükste taolised püksid. Naiste riietumisnõuded olid aga märksa rangemad - riietus peab katma kogu keha, välja arvatud käed ja nägu. Nii said naised endale selga pikad tumesinised kapuutsiga hõlstid.
Mošeesse sisenemisel tuli oma jalatsid jätta ukse taha – nii käisime seal paljajalu mööda valget marmorit. Huvitav oli veel seegi, et kui tahtsid külastada mošee WC-d, siis selle jaoks anti jalga spetsiaalsed sandaalid. Mošee ise on tõesti suursugune ja väga ilus – väljaspool valge ja must marmor, saalides kaunid lilleteemalised ornamendid ja mošee põrandal on väidetavalt maailma suurim vaip.


Image
Sheikh Zayedi mošee
Sheikh Zayedi mošee
Image
Mošee peasissekäik
Mošee peasissekäik
Image
Grupipilt mošee ees
Grupipilt mošee ees
Image
Valgest marmorist siseõu
Valgest marmorist siseõu
Image
Lilleornament mošee saalis
Lilleornament mošee saalis
Image
Abu Dhabi kesklinn
Abu Dhabi kesklinn
Image
Emirates Palace peasissekäik
Emirates Palace peasissekäik
Image
Vaade Emirates Palace majale
Vaade Emirates Palace majale

Meie teist sihtmärki - Emirates paleed ei olnus raske üles leida. Abu Dhabi kesklinnast paistab uhke palee koos oma suure kupliga juba kaugelt kätte. Peale väikest rannapuhkust sõitsime Emirates palee poole. Olin eelnevalt guugeldanud, et Abu Dhabi emiir ehitas endale suure palee, kuhu mahtus ära ka uhke hotell. Ning hotelli lastakse ka külalisi sisse. Seega olid meie ootused emiiri palee suhtes üsna kõrged. Juhtus aga nii, et hotelli me pääsenud – juba hotelli alale sissesõidul oli see ees tõkkepuu ja sealsele turvamehele ei meeldunud meil jalas olevad lühikesed püksid. Kuna meil pikki pükse kaasas ei olnud, siis jäi Emirates Palace meil seekord nägemata.

Kõrbes
Juba reisiplaane tehes otsustasime, et kui vähegi võimalik, siis püüame ka kõrbes ära käia. Dubais olles leidsime üsna pea reisikorraldaja kes huvilistele kõrbesse väljasõite korraldas.
Ühel varajasel hommikul oligi meie hotelli ees maastikuauto, mis meid kõrbe viis. Dubais olles on see eelis, et kõrbesse minnes ei ole vaja väga kaugele sõita - kohe, kui linn ära lõpeb algab kõrb pihta. Nii sõitsimegi mööda hiljuti valminud asfaltteed mööda poole tunni jagu ning keerasime siis tõelisele kõrbeteele. Peagi jõudsime väikesse asundusse, kus olid mõned majad ja kaamelite aedikud. Tundus, et see asundus oli ikka rohkem turistide tarbeks loodud. Tegime esmalt kõrbes üsna suure tiiru ATV-dega. Seejärel väiksem tiir kaamelitega, mille hulka kuulus fotosessioon liivadüünide taustal. Ning lõpuks katsetasime ka liivalaua sõitu, spordiala mida vaid kõrbes harrastada saab.
Image
Kaamlid valmistuvad jalutuskäiguks
Kaamlid valmistuvad jalutuskäiguks
Image
Karavan Araabia kõrbes
Karavan Araabia kõrbes
Image
Liivalaua sõit
Liivalaua sõit
Image
Perepilt kõrbes
Perepilt kõrbes

Burj Al Arab
Juba enne Dubai reisi on mul lemmikuks üks Dubai vaatamisväärsus - Burj Al Arab. See on kunstsaarel asuv purjekujuline maailmas ainus seitsmetärni hotell. Burj Al Arab on peaaegu Tallinna teletorni kõrgune ja maja sees on 180 meetri kõrgune aatrium. Loomulikult ootasin ma, et saaksin seda kaunist ehitist oma silmaga näha.
Esmakordselt nägin Burj Al Arab’i palmisaarel ringsõitu tehes. See hotell on tõesti suursugune oma 300 meetri kõrgusel asuva tenniseväljaku ja helikopterite maandumise platiga. Olin eelnevalt lugenud, et vahetult enne päikeseloojangut on võimalik nautida imelist vaadet kui Burj Al Arab hakkab kuldselt särama viimastes päikesekiirtes enne loojangut.
Image
Burj Al Arab vaadatuna palmisaarelt
Burj Al Arab vaadatuna palmisaarelt
Image
Vaade Wild Wadi veepargist
Vaade Wild Wadi veepargist
Image
Päikeseloojang hotelli katuseterassilt
Päikeseloojang hotelli katuseterassilt
Image
Burj Al Arab ja Burj Khalifa säravad õhtustes päikesekiirtes
Burj Al Arab ja Burj Khalifa säravad õhtustes päikesekiirtes

Loomulikult tahtsin ma seda vaatepilti oma silmaga kogeda. Minu õnneks asus meie hotell päikseloojangu ja Burj Al Arab’i suhtes just õige nurga all. Aga mul õnnestus seda vaatepilt näha alles kolmandal katsel. Esimene kord juhtus nii, et kui ka hotell 16. korrusel olevale avatud terassile jõudsin, oli päike juba loojunud. Ka teisel korral juhtus nii, et jäin paar minutit hiljaks. Siis ma taipasin, et see vaatepilt on nähtav vaid mõned minutid. Kolmandal korral aga olin varakult valmis ning mul õnnestus kogu sellest imelisest päikeseloojangust osa saada. See on tõesti hämmastav, kuidas üle lahe paistev hallikas Burj Al Arab lööb kuldsetes õhtupäikese kiirtes särama. Ning ka silmapiiril olev Burj Khalifah hakkab kuldselt särama. Kahju vaid, et sellist vaatepilti saab nautida vaid mõned minutid.
Image
Image

Tagasi peamenüüsse

Külastused:
Australia
Canada
China
Colombia
Croatia_
Estonia
Finland
France
Germany
India
Japan
Netherlands
Philippines
Romania
Russian_Federation
Singapore
South_Africa
Sweden
Switzerland
Tunisia
Turkey
Ukraine
United_Arab_Emirates
United_Kingdom
United_States